Nasi podopieczni zajęcia aktywizacji zawodowej 02.07.2019 zaczęli niczym wytrawni sportowcy od rozgrzewki, którą było ćwiczenie pt: „Koń i jeździec”. Prawdziwa burza mózgów, całe mnóstwo pomysłów i dużo śmiechu na początek, a potem już na poważnie spora porcja nauki. Klubowicze poznali filozofię Kaizen czyli pochodzącą z kraju kwitnącej wiśni praktyczną i skuteczną metodę dokonywania zmian w życiu (Kaizen – jap. poprawa, polepszenie, zmiana na lepsze).
Kaizen znany jest też jako metoda małych kroków w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu w biznesie i życiu osobistym.

Uczestnicy zajęć poznali 10 zasad Kaizen:
1. Problemy stwarzają możliwości.
2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why).
3. Bierz pomysły od wszystkich.
4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
9. Pomyłki koryguj na bieżąco.
10. Ulepszanie nie ma końca.

Klubowicze podczas zajęć dowiedzieli się również o założeniach jednej z najbardziej użytecznych koncepcji formułowania celów czyli metody SMART (SMART znaczy sprytny)
SMART to sposób formułowania celów, który zwiększa szansę na ich realizację.
Cechy jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel:
S – czyli Sprecyzowany
M – czyli Mierzalny
A – czyli Atrakcyjny
R – czyli Realistyczny
T – czyli Terminowy

O co w tym chodzi?
Otóż każdy z powyższych punktów jest zarazem postulatem, jaki powinien spełniać „sprytny” cel.